Skip to content ↓
The Richmond upon Thames School

The Richmond upon Thames School

Excellence Through Endeavour

Staff List

September 2021

  • Designated Safeguarding Lead (DSL)
  • Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Senior Leadership Team

Name Role  
Ms K Dooley Head Teacher DDSL
Mr D Jones Deputy Head Teacher DSL
Ms P Wright Deputy Head Teacher DDSL
Ms N Carrick-Steele Assistant Head Teacher DDSL
Ms D Grewal Lead Practitioner / CL Computer Science  
Mr B Reynolds Lead Practitioner / CL Maths  
Ms P Saund Director of Finance   

Year 7 Team

Name Role House
Mr T Burchett Science and PE Head of Year 7
Mr S Harris Geography Anderson - 7AN
Ms A Dion-Jones Art and DT Berners-Lee - 7BL
Ms R Saxby Curriculum Leader - Music  Madiba - 7MA
Ms C Sloman PE Shakespeare - 7SE
Mr M Ketley Music and PRE Stoop - 7SP

Year 8 Team

Name Subject House
Mr R Singh PE Head of Year 8
Ms J Miles

Humanities

Anderson - 8AN
Mr A Gaye Modern Foreign Languages Berners-Lee - 8BL
Ms I Youd Business Studies and PSHE Madiba - 8MA
Ms J Lofters 2nd in Charge of English Co-Tutor 8MA

Ms M Biswas - Whittaker

Science Shakespeare - 8SE
Ms E Oakley SENDCo Co-Tutor 8SE
Ms P Verma Stoop - 7SP Stoop - 8SP
Ms Z Razak Curriculum Leader  Philosophy, Religion & Ethics (PRE) (Maternity Leave) Co-Tutor 8SP

Year 9 Team

Name Subject House
Ms E Ward PE Head of Year 9
Ms T Tania Philosophy, Religion & Ethics (PRE) & PSHE  
Ms R Emms KS3 Lead - Science Anderson - 9AN
Mr A Roxburgh Maths Berners-Lee - 8BL
Mr A Novi English Madiba - 9MA
Ms L Chung Curriculum Leader MFL (Maternity Leave) Shakespeare - 9SE
Mr A Floros Maths Shakespeare - 9SE
Ms M Fossey   Co-Tutor 9SE
Ms A Turner Maths Stoop - 9SP
Ms S Dunningham Curriculum Leader - Geography

Co-Tutor 9SP

Year 10 Team

Name Subject House
Mr D Kemp Drama and English Head of Year 10
Ms E Richards English Anderson - 10AN
Mr E Roberts

Curriculum Leader Boys' PE

Co-Tutor 10AN
Ms N Rai Maths Berners-Lee - 10BL
Ms R Skilbeck Science Madiba - 10MA
Ms H Chidlow Curriculum Leader Girls’ PE

Co-Tutor 10MA

Ms C Casti

MFL

Shakespeare - 10SE
Ms F Harding Humanities

Co-Tutor - 10SE

Ms F Sajadi Computer Science Stoop - 10SP
Ms S Clark English Stoop - 10SP
Mr J Parfitt Curriculum Leader Humanities Co-Tutor - 10SP

Year 11

Name Subject House
Ms R Lang English Head of Year 11
Ms A Singh English Anderson - 11AN
Ms K Mears Curriculum Leader Art, Design & Technology (DT) Berners-Lee - 11BL
Ms G Charles Curriculum Leader Drama Madiba - 11MA
Ms S Williams Art and DT Shakespeare - 11SE
Mr D Baum Maths Shakespeare - 11SE
Ms S Shinde Science Stoop - 11SP
Ms M Edwards Curriculum Leader English

Co-Tutor 11SP

Student Wellbeing Team

Name Role  
Ms S Marklew Student Wellbeing Coordinator DDSL
Mr P Nunn Learning Mentor  

SENCO, Learning Support Assistants and Technicians

Name Role
Ms E Oakley SENCO

Ms C Nockolds

Senior Learning Support Assistant
Ms N Cassidy Senior Learning Support Assistant
Mr R Neal Senior Learning Support Assistant
Mr R Breed Learning Support Assistant

Mr N Townson

Learning Support Assistant
Ms D Ali Learning Support Assistant
  Science Technician

Business Support Team

Name Role
Mr A Pelton Facilities & Premises Manager
Mr D Dale Facilities Assistant
Mr D Carruthers Facilities Assistant
Mrs B Munro Office Manager / Head’s Executive PA
Ms C Toulmin HR & Cover Officer
Ms A Havell Senior Administrator (Student Welfare Lead)
Mrs E Bull Attendance & Welfare Officer
  Exams, Data and Systems Officer
  Receptionist & Welfare Administrator
  Finance Officer